Юридический
Вестник
Правовой всеобуч для граждан

Главная » Статьи » Гражданам

Проблемні та актуальні питання захисту персональних даних в Україні

Проблемні та актуальні питання захисту персональних даних в Україні
Персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Верховна Рада України в 2010 році ухвалила Закон України «Про захист персональних даних». Як вплинув прийнятий Закон, на захист персональних даних громадян, і що взагалі діється в нашій державі із захистом наших з вами персональних даних, далі в публікації.

Перш за все цей Закон регулює правові відносини, пов’язані із захистом і обробкою персональних даних і спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя.
Законом встановлено: обробка персональних даних -це будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, у тому числі з використанням інформаційних (автоматизованих) систем.
Одержувач - фізична чи юридична особа, якій надаються персональні дані, у тому числі третя особа;
Розпорядник персональних даних - фізична чи юридична особа, якій володільцем персональних даних або законом надано право обробляти ці дані від імені володільця.
Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.
Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Стаття 5. Об'єкти захисту
1. Об’єктами захисту є персональні дані.
2. Персональні дані можуть бути віднесені до конфіденційної інформації про особу законом або відповідною особою. Не є конфіденційною інформацією персональні дані, що стосуються здійснення особою, яка займає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень.
3. Персональні дані, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, оформленій за формою і в порядку, встановленими Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції" (який на сьогоднішній день частково втратив чинність у зв’язку з початком роботи системи подання та оприлюднення відповідно до Закону № 1700-VII від 14.10.2014 декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на підставі Закону № 1700-VII від 14.10.2014, ВВР, 2014, № 49, ст.2056, з урахуванням змін, внесених Законом № 198-VIII від 12.02.2015} з початком роботи системи подання та оприлюднення відповідно до Закону № 1700-VII від 14.10.2014 декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на підставі Закону № 1700-VII від 14.10.2014, ВВР, 2014, № 49, ст.2056, з урахуванням змін, внесених Законом № 198-VIII від 12.02.2015}), не належать до інформації з обмеженим доступом, крім відомостей, визначених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".
Не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Законом може бути заборонено віднесення інших відомостей, що є персональними даними, до інформації з обмеженим доступом.
Але незважаючи на зазначений законом захист, персональні дані громадян України можна знайти досить просто, та й ще в різних формах.
Йдеться передусім, про бази громадян, які не є офіційними, але доступні для всіх бажаючих в Інтернеті. У таких базах можна шукати за ПІБ, з’ясувати дату народження, місце прописки, співмешканців, а також ідентифікаційний номер.
Звідки з’являються такі дані і як використовуються?
Крім розповсюджених збирачів баз даних якими є оператори мобільного зв’язку, банківські установи, реєстри виборців, комунальні підприємства, повсякденно збирають відомості про нас з вами, наших дітей у школах та учбових закладах.
Не будемо розглядати випадки пошуку даних з добрими намірами, а більше як вони можуть нанести та й наносять шкоду.
З поступовим розширенням життєвої та підприємницької діяльності з використанням Інтернету, зростає і кібер-злочинність.
Першими жертвами стали і продовжують ставати власники платіжних банківських карт.
В період процвітання кредитування, знаходились співробітники банків, які оформляли кредити по копіям паспортів громадян. А потім їм приходилось через правоохоронні органи та суди доказувати свою не причетність до отримання грошей.
Далі, після народження Інтернет–торгівлі, з’явились шахраї які різними засобами обдурюють людей.
І на разі вже не один рік процвітає виманювання грошей шляхом повідомлення громадян, що їхні рідні, близькі потрапили до поліції, лікарні, у дорожньо-транспорту пригоду, і необхідно передати кошти щоб їх врятувати.
А основою названих злочинів, та шахрайських схем, є ті самі персональні дані, зібрані в кількох баз які можна придбати для подальшого незаконного використання, і які потрапивши до рук не чистих ділків, призводять до втрати грошей, майна довірливими громадянами.
На фоні зростання злочинності в Україні, громадянам треба буди більш обачливими в передачі копій своїх документів, які містять персональні дані, з’ясовувати необхідність надання таких документів або персональних відомостей будь –кому.
На цьому етапі, протидія не добросовісним людям, залежить від Вас.
Пам’ятайте, що передні особисті відомості про особу , можуть використовуватися, на жаль, не тільки за призначенням, а й проти Вас, а додаткова увага до можливого шахрайства, зменшить вірогідність позбутися грошей, майна, здоров’я, а можливо і життя.

Примітка редакції:
Станом на 21 лютого 2017 року, в Україні майже відсутні покарання пов’язані з незаконним збиранням, розповсюдженням, використанням персональних баз даних.

З повагою,
Директор

Юридичної контори «Адвокат» І.В. Пасічник-Кравченко
Категория: Гражданам | Добавил: jur_vest (21.02.2017) | Автор: І.В. Пасічник-Кравченко
Просмотров: 539 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 2.9/10
Всего комментариев: 1
avatar
0
1 Николаевич • 20:42, 04.04.2017
Доброго дня , меня интересует Эта тема давно )) Управление ПФУ в г Бердянске и  районе ведёт учёт сведений о трудовой деятельности и отражается это в Персональной карточке застрахованного лица Государственного  реестра застрахованных лиц ( то есть про  Меня )  Эти сведения  УПФ Обязаны представлять по Заявлению физ.лица , но уже Несколько лет я прошу Предоставить мне Полную информацию содержащуюся в моей Персональной карточке - а мне представляют форму ОК-5 - которая ничего не Отражает и не соответствует ст20 Закона О сборе и учёте единого взноса на государственное социальное страхование .  Моё мнение - это Злостное нарушение Конституционного права на Информацию , Трудового и Социального  прав . - Получения пенсии .       Сергей Пшеничный .
avatar